O mnie
Kontakt
Niezgodności spawalnicze to nieodłączny element złącza spawanego. Uważam, że twierdzenie, iż istnieją spoiny idealne jest błędne. Złącze spawane zawsze "obciążone" jest niezgodnościami - mniejszymi bądź większymi. Jeśli złącze nie ma niezgodności to prawdopodobnie zostało niewłaściwie ocenione. Niewłaściwa ocena nie zawsze musi wiązać się z brakiem kwalifikacji personelu kontroli. Często błędy w ocenie jakości biorą się z doboru niewłaściwej metody kontroli. Jedna metoda kontroli elementów spawanych może okazać się niewystarczająca, wtedy producent powinien wdrożyć dodatkowe badania np. VT+PT, VT+UT itd.
Rozpatrując kontrolę złączy spawanych, najczęściej mamy na myśli konstrukcje spawane przenoszące obciążenia, które zostały zaprojektowane z uwzględnieniem współczynników bezpieczeństwa zgodnie z wymaganiami norm i przepisów.
Niezgodność spawalniczą można traktować jako "karb". Co to takiego? karb to punkt, w którym dochodzi do narastania naprężeń. I o ile naprężenia wokół karbów geometrycznych typu otwór można stosunkowo prosto wyznaczyć (np. z MES) o tyle karby strukturalne np. w postaci wtrącenia w spoinie nie są łatwe do identyfikacji i przeliczenia. Dlaczego? Zasadniczo najważniejsze jest miejsce występowania. Tak naprawdę nie wiemy czy niezgodność pojawi się na początku, na środku czy na końcu spoiny, a może w pierwszym ściegu a może w ostatnim? Celowo użyłem słowa "obciążone", ponieważ niezgodność spawalnicza może powodować wzrost naprężeń w złączu spawanym lub w samej spoinie.
Uważam, że zasadne jest szkolenie personelu spawalniczego tj. spawaczy i operatorów urządzeń spawalniczych szczególnie z niezgodności spawalniczych. Powinni oni znać podstawowe niezgodności charakterystyczne dla ich procesu spawania oraz metody ograniczające występowania niezgodności.
Jeśli uważasz, że wiedza dotycząca niezgodności spawalniczych będzie potrzebna Twoim pracownikom i chcesz podnieść ich świadomość oraz zainwestować w ich kwalifikacje dotyczące procesu spawania to zapraszam do kontaktu. Poniżej informacja dotycząca tematów poruszanych na szkoleniu:
niezgodności spawalnicze według norm spawalniczych
poziomy jakości i akceptacji złączy spawanych
podział niezgodności
wymiary niezgodności
sposoby zapobiegania niezgodnościom spawalniczym
nadzór nad niezgodnością
podział badań spawalniczych
warunki kontroli złącza spawanego
prowadzenie systemu inspekcji złączy spawanych
kwalifikacje personelu kontroli